LITERÁRNÍ EVROPOU – 3. ETAPA [1613,4 km za týden) ČÁST PRVNÍ: KYJEV – LVOV
Z Kyjeva jsme se raději vraceli na západ. Trochu jsme uhnuli směrem k běloruské hranici, abychom navštívili region Volyň, kde se v 19. století usadila řada českých a moravských rodin. O tom, v jakých složitých politických a národnostních podmínkách tu žily především v první polovině 20. století, svědčí i několik literárních děl.
V KTN je načten titul: M. Stryjová – Nad rovinou.
V KDD najdete např. knihy:
- Strnadová – Volyňská rapsodie;
- Richter – Historické drama volyňských Čechů.
Pokračovali jsme na jihozápad do dalšího dnes západoukrajinského regionu, do Haliče. Jeho hospodářským a kulturním centrem je město Lvov, jež je na seznamu světového dědictví UNESCO. Po staletí bylo součástí Polska, resp. Rakouského císařství, což vtisklo městu originální středoevropský ráz.
Z významných rodáků zmiňme Stanislava Lema (1921-2006), polského spisovatele a futurologa. Je světoznámý především jako autor vědecko-fantastických románů (v našich knihovnách jich najdete spoustu).
Víte, kde se vzal výraz masochismus?
Další lvovský rodák, Leopold rytíř von Sacher-Masoch (1836-1895), trpěl sexuální deviací, která byla posléze nazvána jeho jménem. Popisuje ji v milostném erotickém příběhu haličského šlechtice v knize „Venuše v kožichu“. (Pokud byste si ji chtěli přečíst, najdete ji v KTN i KDD.)
Když naši psi pochopili, že Masoch nemá nic společného se slovem "maso", ochotně se vydali na další cestu k nedaleké ukrajinsko-polské hranici.
#VirtualniPochody
#LiterarniEvropou
Obrázky